top of page

TARCICE EUROPEJSKIE

Posiadamy bogatą ofertę tarcic europejskich dostępnych na miejscu jak i na zamówienie.

TARCICA JESIONOWA

Grubości od 26mm do 50mm

 • Opis drewna: Drewno twardzielowe i bielaste są białawe do żółtawego, za wadę uznaje się częściowo wykształcony twardziel o barwie jasnobrązowej do czekoladowo- brązowej. Do zastosowań specjalnych poszukiwana jest „twardziel oliwkowa”.

 • Zastosowanie: Budowa wagonów, pojazdów i sprzętu sportowego (wcześniej), obecnie głównie w wyposażeniu wnętrz i budowie mebli, elementy narzędzi, obrzęki pnia stosowane są też w dekoracyjnych okleinach.

 • Właściwości: Dobra wytrzymałość, trwałość, elastyczność, nośność; paczy się w niewielkim stopniu; mało wytrzymały przy wystawianiu na działanie wpływów atmosferycznych.


Fotografie i opisy produktów umieszczone na stronie są własnością ©JAF Polska.

tarcica jesion_edited.jpg
tarcica dąb_edited.jpg

TARCICA DĘBOWA

Grubości od 26mm do 50mm

 • Opis drewna: Niemożliwe jest stuprocentowe odróżnienie drewna obu rodzajów, drewno twardzielowe i bielaste są wyraźnie oddzielone, drewno bielaste jest żółtawo-białe, twardziel miodowa do jasno brązowej i ciemnieje z czasem pod wpływem światła.

 • Zastosowanie: Budowa wagonów, mostów, wyposażenie wnętrz, wyposażenie sklepów, budowa mebli, beczki, palisady, stopnie schodów, bramy, okna, snycerstwo.

 • Właściwości: Mocne, lite drewno, umiarkowane pęcznienie i ubytek, wysoka wytrzymałość, elastyczność, gatunek trudny do suszenia.


Fotografie i opisy produktów umieszczone na stronie są własnością ©JAF Polska.​

TARCICA BUKOWA

Grubości od 26mm do 50mm

 • Opis drewna: Drewno posiada delikatną, równomierną strukturę o delikatnych rozproszonych porach. Świeża twardziel jest czerwonawo-szara. Buk parzony ma kolor od lekko czerwonego do czerwonawo- brązowy.

 • Zastosowanie: Drewno okleinowe: w przeważającej mierze jako drewno łuszczone do sklejek; Wyposażenie wnętrz: meble, boazeria i parkiet; drewno konstrukcyjne w budowie samochodów i maszyn jako element o średnim obciążeniu. Drewno specjalistyczne do płyt wiórowych i pilśniowych. Między innymi również do sprzętów sportowych, beczek, skrzyń, stołów warsztatowych, sprzętu gospodarstwa domowego i części instrumentów muzycznych.

 • Właściwości: Drewno bukowe odznacza się wysoką twardością,  jest przy tym łykowate, ale mało elastyczne. Jego cechą charakterystyczną jest wysoka odporność na ścieranie.


Fotografie i opisy produktów umieszczone na stronie są własnością ©JAF Polska.​

77145203_776337776143702_6731248912964780032_n_edited_edited.jpg
Tarcice europejskie: Produkty

TARCICA SOSNOWA

 • Opis drewna: Drewno bielaste wąskie, żółtawo-białe do czerwonawo-białego; twardziel żółtawo-brązowa, czerwonawo-brązowa, z czasem ciemniejąca.

 • Zastosowanie: Meblarstwo, jako okleiny meblowe, boazeria, drewno toczone. W budownictwie jako drewno konstrukcyjne.

 • Właściwości: Podczas suszenia podatne na paczenie; dobre do cięcia i strugania; łatwe w obróbce. Łatwe do klejenia  oraz do obróbki powierzchniowej; dobre do szlifowania i bejcowania.


Fotografie i opisy produktów umieszczone na stronie są własnością ©JAF Polska.​

53207585_827823014228984_5700829736884764672_n_edited.jpg
tarcica lipa_edited.jpg

TARCICA LIPOWA

 • Opis drewna: Lipy posiadają jasną twardziel, nie odróżniającą się kolorystycznie od drewna bielastego. Drewno jest jasne, białawe do żółtawego, często posiada czerwonawy bądź brązowawy odcień i matowy
  połysk.

 • Zastosowanie: Okrąglaki i tarcica, rzeźbiarstwo, snycerstwo, produkcja mebli, części przednie zegarów z kukułką, zabawki, urządzenia kuchenne, beczki i pojemniki do suchych i wrażliwych na zapachy produktów, instrumenty muzyczne (np. harfy).

 • Właściwości: Drewno jest miękkie, równomiernie gęste, mało elastyczne i niezbyt mocne. Charakteryzuje się dużym skurczem i pękaniem podczas suszenia, ale stabilne po wysuszeniu.


Fotografie i opisy produktów umieszczone na stronie są własnością ©JAF Polska.​

TARCICA KLON EUROPEJSKI

 • Opis drewna: Jasne, białawe drewno, żółknie szybko pod wpływem promieni słonecznych, biel i twardziel prawie nie różnią się od siebie, wraz z wiekiem drzewa tworzy się szara lub brązowa fałszywa twardziel, czasem o wzorzystej strukturze.

 • Zastosowanie: jako element wyposażenia, jako kontrast z orzechem, do budowy schodów, do wyrobu instrumentów.

 • Właściwości: Drewno średnio mocne i mocne, mocą porównywalne do buka czerwonego, nieodporne na warunki pogodowe, o niskiej naturalnej wytrzymałości.

Fotografie i opisy produktów umieszczone na stronie są własnością ©JAF Polska.

KLON EUROPEJSKI_edited.jpg
Tarcice europejskie: Produkty
bottom of page