top of page

TERMODREWNO (THERMO DREWNO)

Sosna i świerk nie muszą być takie złe!

20210616131010-15005299-xl.jpg

CZY WADY SĄ TAKIE ZŁE?

Miękkie drewno, sęki, sinizna, skręt włókien, krzywizny, wycieki żywiczne, siedlisko grzybów — oto tylko niektóre z wad, które przychodzą nam do głowy na myśl o sośnie i świerku. W obiegowej opinii powyższe gatunki traktowane są jako dokładna odwrotność egzotyków oraz modrzewia syberyjskiego, które stanowią synonim piękna i wytrzymałości. Oczywiście wiele w tym prawdy, gdy rozmawiamy o mokrym drewnie w surowej postaci. Natomiast nie wszyscy wiedzą, że sosna i świerk mają swoje drugie oblicze, które nie ustępuje drewnu egzotycznemu i modrzewiowi. W niektórych kwestiach je nawet przewyższa. Kluczem do metamorfozy jest profesjonalny proces termowania.

Fotografie i opisy produktów umieszczone na stronie są własnością ©JAF Polska.

20210616130956-3d9875f5-xl.jpg

TERMOWANIE CZYNI CUDA

Na wstępie: co to takiego? Termowaniem nazywamy obróbkę cieplną drewna, która polega na wygrzewaniu go w specjalnych piecach. Metoda ta wywodzi się ze Skandynawii, a dokładniej Finlandii — skąd pochodzi też firma Lunawood. Cały proces przebiega przy użyciu naturalnych metod, czyli działania ciepła i pary wodnej. Drewno poddawane jest wysokiej temperaturze (między 160 a 230°C) w kłebąch pary. Proces trwa zazwyczaj od 48 do 96 godzin, jednak dopiero termowanie powyżej 70 godzin gwarantuje oczekiwaną jakość drewna. Warto wiedzieć, że w wygrzewaniu nie uczestniczą żadne chemikalia. Dzięki temu otrzymujemy produkt absolutnie nietoksyczny, naturalny i odnawialny.

Termodrewno pięknie patynuje i z czasem zyskuje srebrzysty połysk. Jeśli nie przeszkadza nam ten w zupełności naturalny odcień — nie musimy bawić się w żadną dodatkową impregnację. Kolor i strukturę możemy podkreślić oraz utrwalić poprzez olejowanie. Deski zamocujemy przy pomocy niewidocznego systemu montażu Profix2.

Fotografie i opisy produktów umieszczone na stronie są własnością ©JAF Polska.

20210616131009-cae5a4f9-xl.png

PRZYJEMNE DLA OKA, POŻYTECZNE DLA DREWNA

Wizualnie Termoświerk (thermo świerk) posiada łagodniejsze sęki niż Termososna (thermo sosna), natomiast równie wysoką jakość. Podczas termowania oba gatunki zyskują elegancką ciemną barwę, która powstaje w skutek karmelizacji cukru zawartego w drewnie. Zmiana koloru zachodzi w całym przekroju drewna, co oczywiście ułatwia późniejszą obróbkę i długotrwałą eksploatację. Karmelizacja sprawia również, że cukry stają się nieprzyswajalne dla organizmów żywych, takich jak szkodniki, grzyby i bakterie. Dlatego jest odporne na korozję biologiczną. Drewno traci na wadze, a przybiera na walorach użytkowych. Redukujemy wilgotność do bezpiecznych 4-6%, a właściwości izolacyjne wzrastają aż o 25%.

Fotografie i opisy produktów umieszczone na stronie są własnością ©JAF Polska.

20210616131005-b74e677e-xl.jpg

A CZY TO JEST EKO ?

Odpowiednio zastosowane ciepło i para wystarczą, aby zamienić drewno w trwały oraz efektowny materiał budowlany. Pod koniec okresu użytkowania Thermowood, będąc produktem czysto naturalnym, może zostać spalone i zamienione na bioenergię lub poddane recyklingowi. Nie jest problematycznym odpadem. Lunawood posiada skandynawską etykietę ekologiczną Nordic Swan, przyznawaną materiałom spełniającym kryteria budownictwa ekologicznego. Oznacza to m.in., że jest wolne od metali ciężkich i szkodliwych pestycydów. Miłe w dotyku gołą stopą, dobre dla człowieka i obojętne dla środowiska.

Jeżeli szukamy materiału w 100% ekologicznego — ciężko znaleźć produkt, który jest wytwarzany równie świadomie, co ThermoWood® od Lunawood.

Fotografie i opisy produktów umieszczone na stronie są własnością ©JAF Polska.

bottom of page