top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraGryf Wood

Moda przemija, drewno pozostaje

Moda wraca, czy drewno jest ponadczasowe? Obie odpowiedzi są prawidłowe, gdyż deski znowu szturmują wnętrza oraz fasady designerskich domów! Przedstawiamy listwy Luna Trio i Triple.


©Lunawood, Projekt: Prywatny Apartament Wilno, Architekt: DO Architects, Fotograf: Laimonas Ciūnys, Kraj: Litwa, Rok: 2018

Termososna i termoświerk to materiały piękne, stabilne wymiarowo i odporne na zmienne warunki pogodowe. Znakomita alternatywa dla modrzewia syberyjskiego. Dostępna od ręki i lepsza pod wieloma względami użytkowymi (m.in. mniejsze ryzyko spękań oraz rozwarstwień, trwałość klasy 2 zamiast 3). Powyższy rysopis brzmi jak portret pamięciowy idealnej okładziny zewnętrznej!


Termodrewno cieszy się powodzeniem także jako element wykończenia oraz dekoracji wnętrz. Lunawood, czyli fiński prekursor termowania, zauważył ten trend już jakiś czas temu. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie deskami na ścianach i sufitach — przygotował dekoracyjne potrójne profile.


Drewno umieszczone w sposób przemyślany i selektywny — a nie dominujący jak dawniej — to rozwiązane stosowane obecnie przez najbardziej uznanych projektantów wnętrz. Zwłaszcza w postaci lekkich ażurowych lameli.


©Lunawood, Projekt: Casa Sophia, Fotograf: 100x100 BioPasiva, Kraj: Hiszpania, Rok: 2022


Zrównoważony wybór


O fenomen termowanego drewna zapytaliśmy Darinę Lazarovą z JAF Polska, ekspertkę w dziedzinie desek elewacyjnych oraz tarasowych:


„Termowane deski sosnowe i świerkowe zyskują luksusową ciepłą barwę, która znakomicie zgrywa się z nowoczesnymi materiałami, takimi jak stal, szkło, kamień i beton. Równoważy ich surowy charakter, wprowadzając przyjazną aurę oraz harmonijnie współgrając z bielą. Jest też świetnym izolatorem, zarówno akustycznym, jak i termicznym. Podczas wygrzewania właściwości izolacyjne drewna wzrastają aż o 25%. Termodrewno może być bez obaw stosowane w wilgotnym otoczeniu np. w saunie, łazience lub nad basenem.” — mówi Darina Lazarova z JAF Polska


Powodów jest jednak znacznie więcej, nie tylko estetycznych:


„Coraz większą uwagę przykładamy do ekologii i życia w zgodzie z naturą. Termodrewno to świadomy i zrównoważony wybór. Liczne certyfikaty posiadane przez deski Lunawood (KOMO, TMT, PEFC, Nordic Swan) potwierdzają poszanowanie dla środowiska. Wpisują się w ekologiczne zarządzanie energią, systemy oszczędzania i ponownego wykorzystania wody, używanie materiałów ekologicznych oraz architekturę bioklimatyczną (kryteria AQUA-HQE). Proces produkcji przebiega bez użycia chemikaliów, metali ciężkich i pestycydów. Wygrzewanie drewna w piecach odbywa się przy użyciu wysokiej temperatury oraz pary. Nie jest toksyczne, zmniejsza ślad węglowy oraz umożliwia pełny recycling. Produkty Lunawood powstają w Finlandii, miejsca wycinek są ściśle kontrolowane, a łańcuch dostaw krótki. Nie przebiega też przez terytorium Rosji, co dla wielu klientów jest aktualnie bardzo istotne.” — kontynuuje Darina Lazarova, ekspertka JAF Polska


©Lunawood, Projekt: EV House, Architekt: Artspazios Group, Fotograf: Fernando Guerra FG+SG, Kraj: Portugalia, Rok: 2020

Jeżeli szukamy materiału w 100% ekologicznego — ciężko znaleźć produkt, który jest wytwarzany równie świadomie, co ThermoWood® od Lunawood.


Fińskie termowane deski profilowane (tarasowe, elewacyjne oraz akcesoria montażowe) znajdziesz na stanie w JAF Polska. Profile Trio i Triple estetyczny oraz wydajny montaż nawet na dużej płaszczyźnie. Przyjrzymy się im bliżej.


Luna Triple 32×140Deska z termoświerku nagrodzona Architecture Masterprize 2021 w kategorii produkt zrównoważony. Ten wysokiej klasy materiał posiada dwa głębokie rowki, które nadają powierzchni wygląd listwy. W przeciwieństwie do pojedynczych listewek — bez trudu zachowamy idealnie równe odstępy. Montaż jest szybszy i łatwiejszy, a deski nie potrzebują dodatkowej obróbki.


Luna Trio 26×92Odpowiednik z termososny, pozbawiony wad mokrego drewna sosnowego. Termolistwy nie wymagają impregnacji, a stosowane na zewnątrz stopniowo mienią się srebrzystą patyną. Deski mają zamknięte pory i są naturalnie gładkie. Jeśli chcemy zachować oryginalną barwę — wystarczy olejowanie. Termowane drewno iglaste nie zawiera już żywicy i jest odporne na gnicie. Brytyjski Instytut Badawczy BRE obliczył jego cykl życia na minimum 30 lat wytrzymałości.


Powrót do korzeni


Za co kochamy drewno? Za to samo, z czym kojarzą się klasyczne samochody oraz przestronne skandynawskie rezydencje — za trwałość i dyskretną elegancję. Nie da nam tego poczucia plastik piano black, który rysuje się „od patrzenia”, ani laminowane panele, które zarysowane nadają się do wymiany. Drewno jest natomiast materiałem premium pod każdym względem. Szlachetnego pochodzenia, naturalnym, ekologicznym, mocnym. Przekazywanym z pokolenia na pokolenie, niczym szwajcarski zegarek. Izolującym, niczym gęsi puch. Niepotrzebny nam egzotyczny teak z drugiego końca świata, gdy równie dobrze spisują się europejskie termowane iglaki.
Gryf Wood jest oficjalnym dystrybutorem produktów JAF Polska.

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page